wiadra farb satynowych

Farby satynowe są jednymi z najczęściej kupowanych rodzajów farb do wnętrz. Przedstawiamy, czym się wyróżniają i jaki efekt można nimi uzyskać.

Co to jest farba satynowa?

Farba satynowa nazywana jest czasami farbą półmatową lub farbą z półpołyskiem. Jest to produkt tworzący powłokę, która po wyschnięciu nadaje pomalowanej powierzchni kolor z subtelnym połyskiem. Współczynnik odbicia światła farb satynowych wynosi 10 podczas mierzenia pod kątem 60 stopni i 60 pod kątem 85 stopni. Farbą satynową może być farba przeznaczona do każdego rodzaju powierzchni: emulsje do ścian i sufitów oraz emalie do metalu i drewna. Farbą satynową mogą być farby akrylowe, lateksowe i ftalowe oraz farby wewnętrzne i zewnętrzne. Można przyjąć, że farbę satynową definiuje efekt po pomalowaniu i wyschnięciu, a nie skład lub przeznaczenie produktu.

Efekt i właściwości farby satynowej

Satyna jest delikatnym połyskiem. Oznacza to, że ściany, sufity lub przedmioty nie będą w pełni matowe. Uzyskany blask nie będzie jednak nachalny, a bardzo elegancki. Warto go wykorzystać, malując farbą satynową ściany i sufity w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać efekt optycznego powiększenia i rozjaśnienia przestrzeni, zwłaszcza malując farba białą i w jasnych odcieniach.

Farba satynowa zapewnia gładką wizualnie i w dotyku powierzchnię dzięki zastosowaniu większej ilości żywicy niż w farbach matowych. Przez to farby satynowe charakteryzują się odpornością na mycie i szorowanie. Mycie ścian pokrytych farbą satynową jest łatwe, ponieważ ten rodzaj powłoki odznacza się niskim stopniem wchłaniania zabrudzeń. Farby satynowe mają jeszcze jedną zaletę: w przeciwieństwie do farb matowych, po myciu nie tracą koloru, nie wybłyszczają się i nie matowieją, przez co umyte miejsce nie odznacza się od reszty ściany.

POSTED BY Karolina Jarosz | sty, 17, 2023 |