kobieta malująca drewnianą ścianę

Zanim zabierzemy się za malowanie drewnianych ścian, warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim należy ustalić budżet na ten cel z uwzględnieniem metrażu, który będzie malowany. W następnej kolejności warto przeliczyć według ustaleń producenta, jak wiele powierzchni można pomalować jednym litrem emulsji. 

Kolejnym krokiem będzie decyzja, czy ściany pomalowane będą farbą transparentną, czy może kolorową. Na ogół wybierana jest wersja bez koloru, jednakże coraz częściej używana jest też kolorowa farba, biała czarna a nawet zielona. 

Jaka farba będzie najlepsza do drewnianej ściany?

Warto pamiętać, że malowanie drewna nie ogranicza się jedynie do upiększania, ale bardziej chodzi o konserwację. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór emulsji, która również zaimpregnuje powierzchnię. Obecnie istnieją na rynku nowoczesne farby na bazie naturalnych składników, dzięki którym drewniany materiał może swobodnie oddychać, a co najważniejsze są obojętne dla przyrody. Jeśli wybierzemy farby, które są na bazie rozpuszczalników, istnieje ryzyko łuszczenia po wykorzystaniu nowych farb.

W jaki sposób malować drewniane ściany?

Gdy kolor na ścianach staje się coraz bardziej wypłowiały i matowy, warto przyszykować powierzchnię do malowania. Najlepiej zacząć od mycia suchych ścian za pomocą szarego mydła, wody i szorstkiej szczotki. W ten sposób można usunąć wszystkie plamy, jednak na trudniejsze przebarwienia pomoże papier ścierny. Jeśli na ścianie pojawiła się pleśń, obowiązkowo należy usunąć ją specjalistycznym środkiem. Na koniec czeka pracochłonne zadanie- zdrapanie lakierów i farb z żywicy. Warto pamiętać, że malowanie najlepiej przeprowadzać w czasie unormowanej pogody, natomiast najniższa temperatura odpowiednia do malowania to 5 stopni Celsjusza.

POSTED BY Karolina Jarosz | paź, 30, 2022 |