kobieta malująca deski podłowego

Malowanie mebli dla wielu osób to relaksujące zajęcie, któremu oddają się w każdej wolnej chwili. Jeśli ty również chcesz spróbować, warto abyś pamiętał o kilku istotnych krokach, których należy przestrzegać, aby efekt był zadowalający. Najistotniejsze jest odtłuszczanie, ponieważ źle oczyszczona drewniana powierzchnia może się zemścić brzydkimi plamami i nieestetycznym łuszczeniem. Przeczytaj, w jaki sposób się za to zabrać, aby w pełni wykorzystać możliwości farby.

Czym najlepiej odtłuścić drewno?

Zanim zabierzemy się za skuteczne odtłuszczanie, warto usunąć zbędne powłoki malarskie. Łatwo je zeszlifujemy za pomocą elektrycznej szlifierki lub po prostu papieru ściernego. Jeśli zamierzamy zająć się dużymi powierzchniami, takie jak na przykład drewniane panele podłogowe, warto je wycyklinować. Metodę odtłuszczania dobrze jest dostosować do wielkości i rodzaju plam, ponieważ delikatne zabrudzenia, które nie zdążyły się jeszcze weżreć się w materiał, można z powodzeniem wywabić szarym mydłem lub płynem do naczyń. Na trudniejsze plamy pomoże benzyna ekstrakcyjna lub lakowa oraz specjalistyczne środki chemiczne służące do odtłuszczania drewna. 

Domowe sposoby na odtłuszczanie drewna

Naturalne sposoby często potrafią zdziałać cuda, a do tego mają niską cenę i są dobre dla środowiska naturalnego. Dużą pomocą w odtłuszczaniu jest ocet, jednak nie każdy jest fanem jego zapachu. Warto jednak nieco pocierpieć, aby cieszyć się odtłuszczoną powierzchnią. Ocet najlepiej zmieszać z małą ilością wody i tak przygotowaną miksturę umieścić w butelce z atomizerem. Spryskaną powierzchnię po kilkunastu minutach przecieramy wilgotną gąbką. Do odświeżenia powierzchni szafek przyda się również mała ilość sody rozcieńczona z wodą, jednak pamiętajmy, że nadmiar sody źle wpływa na drewno.

POSTED BY Karolina Jarosz | lis, 30, 2022 |