Zazwyczaj farb ogniochronnych nie stosujemy do typowego malowania domowych ścian przy remontach. Dlaczego? Używa się ich głównie przy malowaniu dużych powierzchni, takich jak hale magazynowe, szpitale czy biurowce. Oczywiście nie jest to preparat, który całkowicie chroni ścianę przed ogniem, jednak zdecydowanie zwiększa wytrzymałość pomalowanego podłoża i opóźnia działanie płomieni.
Jak działają farby ogniochronne?
W ośrodkach pożytku publicznego stosuje się wedle przepisów bezpieczeństwa, bardzo wiele różnych zabezpieczeń, aby chronić życie i zdrowie osób przebywających wewnątrz. Jednym z nich są farby ogniochronne, które znacząco wzmacniają ochronę przeciwpożarową. Przy bardzo dużej temperaturze zaczynają pęcznieć i zmieniać swoją konsystencję, a co za tym stoi, uniemożliwiają dotykanie powierzchni, która w czasie pożaru się nagrzała. Konstrukcja budynku jest jednocześnie chroniona przed zawaleniem.
W jaki sposób zabezpieczyć konstrukcję farbą?
Aby odpowiedzieć na pytanie jak pomalować daną konstrukcję, aby była chroniona przed ogniem, należy zastanowić się jak długi będzie czas niezbędny do ewakuacji ludzi z budynku. W oznaczeniach farb podawany jest w przedziałach od 30 do 120 minut. Oczywiście zawsze należy pamiętać, aby farby stosować według ścisłych zaleceń producenta, tylko wtedy możemy być pewni sukcesu czyli bezpieczeństwa w czasie awaryjnych sytuacji. Najpierw ścianę, lub konstrukcję, którą chcemy pomalować należy odtłuścić, a następnie nałożyć specjalny podkład epoksydowy, który wzmacnia właściwości właściwej warstwy farby. Często możemy spotkać również specjalne dedykowane zestawy składające się z farby podkładowej, pęczniejącej oraz nawierzchniowej, które wystarczy jedynie wymieszać i nałożyć w odpowiedniej kolejności na suche podłoże.