malowanie ścian

Mycie podłóg jest czynnością oczywistą, ale mycie ścian zazwyczaj ogranicza sie do miejscowego usuwania zabrudzeń. Od czasu do czasu warto ściany umyć dokładniej. Opisujemy jak zrobić to prawidłowo.

Mycie farby zmywalnej — ogólne wskazówki

W myciu ścian ważne jest, aby robić to delikatnie. Dotyczy to również używanych detergentów i akcesoriów malarskich. Do mycia należy wykorzystać miękką gąbkę lub ścierkę zamoczoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego płynu do mycia. Aby skutecznie usunąć duże zabrudzenia, należy działać możliwie najszybciej po ich powstaniu. Wtedy plama zejdzie z łatwością i nie pozostanie żaden ślad.

Mycie ścian krok po kroku

Przed przystąpieniem do mycia konieczne jest upewnienie się, co do klasy odporności farby wewnętrznej. Myć można ściany z gładką powierzchnią, natomiast te z wyraźną strukturą najlepiej jest tylko odkurzać.

Odkurzanie jest jednak niezbędne także przed przystąpieniem do mycia gładkiej farby zmywalnej. Do tego celu można użyć zmiotki lub odkurzacza. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza w narożnikach, gdzie pojawia się najwięcej pajęczyn.

Myjąc ściany nie należy przyciskać gąbki do ściny, a jedynie muskać ją. Gąbka nie powinna być ociekająca, ale wilgotna, a najlepiej jest użyć samej piany z detergentu. Aby uniknąć rozmazywania zabrudzeń, warto często płukać gąbkę i regularnie wymieniać wodę. Jeśli zabrudzenia są na niewielkiej powierzchni, to i tak najlepiej jest przemyć całą ścianę, aby mieć pewność, że nie powstaną przebarwienia.

Najbardziej uporczywe są plamy z tłuszczu, w takim wypadku należy zastosować detergent o takim właśnie przeznaczeniu. Przydatne może okazać się również specjalne mydło malarskie, którego specjalnym zastosowaniem jest mycie ścian bez uszkadzania farby. Po jego użyciu trzeba pamiętać, bo dokładnie przemyć ścianę czystą wodą.

POSTED BY Karolina Jarosz | gru, 28, 2022 |