malowanie

Malowanie ścian stanowi jeden z przyjemniejszych etapów wykańczania domu lub mieszkania. Jednak aby ściany prezentowały się odpowiednio, a farba po kilku tygodniach nie zaczęła „odłazić”, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zaplanuj remont na wiosnę lub lato, kiedy temperatura jest dość wysoka; w trakcie malowania mieszkanie trzeba często wietrzyć. Poszczególne ściany maluj przy świetle dziennym, najlepiej o tej samej porze, aby zachować jednolity odcień i nie malować omyłkowo kilka razy tego samego miejsca. O czym jeszcze warto pamiętać?.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj sobie stanowisko. Farba to nie wszystko, potrzebne będą również folia i taśma malarska do ochrony podłóg oraz mebli przed pochlapaniem, a także pędzle:

  • szerokie do malowania dużych powierzchni,
  • wąskie do okien i drzwi,
  • krzywiki do trudno dostępnych miejsc.

Przydać się mogą wałki do malowania narożników, wiaderko z kratką do odsączania farby i plastikowa tacka. Nie zapomnij o zabezpieczeniu ram okien przed zachlapaniem farbą i o nałożeniu na podłogę grubej folii malarskiej, którą najlepiej przykleić do listew podłogowych. Tak przygotowany, możesz przystąpić do właściwy prac malarskich.

Jakie są etapy malowania pokoju?

Malowanie ściany zaczyna się od usunięcia z niej starych powłok oraz jeśli to konieczne, wyrównania jej gładzią. Kolejnym etapem jest jej zagruntowanie ścian oraz pomalowanie ich oferowaną przez nas wysokiej jakości farbą podkładową. W ten sposób przygotujesz podłoże i zniwelujesz różnice kolorystyczne. Ponadto tego typu farby wyrównują chłonność ściany, zmniejszają jej porowatość i eliminują pył. Etap trzeci to już właściwe nałożenie farby dekoracyjnej. Co warto o nim wiedzieć?

Nakładanie farby bez tajemnic

To, ile warstw farby będzie potrzebne zależy od jej rodzaju, dlatego czytaj dokładnie etykiety farb. Najczęściej zalecane są jedna lub dwie oraz dwie, lub trzy warstwy. Farba schnie od dwóch do czterech godzin; pamiętaj, aby nie malować drugiej warstwy, zanim pierwsza nie wyschnie. Podczas jednej sesji malowania maluj jedną powierzchnię do końca, aby uniknąć zaznaczania się wyraźnych granic między poszczególnymi obszarami. Jeśli używasz wałka, połowa jego szerokości powinna pokrywać poprzednio pomalowany pas. Niemniej ważny będzie wybór odpowiedniej farby. W naszej ofercie znajdziesz między innymi zarówno farby winylowe, inaczej emulsyjne, czyli zmywalne, jak i farby akrylowe oraz lateksowo-akrylowe. Pomalowane nimi ściany można bez obaw szorować i zmywać.

Malowanie ścian, podobnie jak samodzielne wykańczanie całego mieszkania, może stanowić ogromną frajdę, pod warunkiem przestrzegania powyższych zasad.

POSTED BY Karolina Jarosz | lut, 13, 2020 |