gruntowanie ścian

Gruntowanie to bardzo ważny etap przed malowaniem ścian. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby zapewnić optymalną chłonność powierzchni, ujednolicić i wzmocnić podłoże oraz poprawić przyczepność farby nawierzchniowej. Dzięki temu malowanie będzie wydajniejsze i zapewni zdecydowanie lepsze oraz trwalsze rezultaty. Aby jednak cały proces gruntowania przebieg prawidłowo, trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Czy gruntowanie zawsze jest konieczne?

Teoretycznie nie ma konieczności gruntowania, jeśli ściana wcześniej malowana była farbami lateksowymi lub akrylowymi, a powierzchnia jest jednolita i bez defektów. Niemniej praktyka pokazuje, że zawsze lepiej jest zagruntować ścianę niż pozostawić ją bez wcześniejszego przygotowania. Prace z tego zakresu nie są skomplikowane, a standardowy grunt czy farba gruntująca nie są drogie. Bez tego bardzo szybko może dojść do problemów z przyczepnością farby, niejednorodnej struktury, kiepskim połyskiem, powstawaniem przebarwień kolorystycznych czy nieestetycznych pasów widocznych pod światło. Jeśli więc chcesz, aby twój wysiłek włożony w malowanie przyniósł oczekiwane rezultaty, zdecydowanie warto zagruntować ścianę.

Gruntowanie ściany krok po kroku

W pierwszym kroku należy wybrać odpowiedni preparat do gruntowania. Jest ich obecnie na rynku wiele. Obecnie coraz częściej zamiast standardowego gruntu wybierane są farby gruntujące, inaczej podkładowe. Są one łatwe w użyciu i skuteczne. Przed przystąpieniem do prac należy oczyścić powierzchnię z luźnych cząstek, resztek tapety czy odspajających się warstw starej powłoki malarskiej. Warto też umyć tłuste plamy czy usunąć grzyby i pleśń. Następnie można użyć farby gruntującej, używając do tego pędzla lub wałka. Bardzo ważne jest, aby podkład był nałożony równomiernie. Trzeba też uważać, aby nie pozostawały wyraźne krople podkładu.

Zaleca się, aby gruntowanie wykonywać w temperaturze powyżej 10°C. Niewskazane jest łączenie ze sobą farb gruntujących od różnych producentów ze względu na różnice w składzie, co może mieć negatywny wpływ na późniejsze rezultaty.

POSTED BY Karolina Jarosz | wrz, 05, 2022 |