para malująca ściany

Jeśli planujemy remont, warto wiedzieć, że w większości przypadków malowaniem możemy zająć się samodzielnie, szczególnie jeśli kupiliśmy dobrej jakości farbę. Niestety, nawet przy prostej czynności, często pojawiają się nieoczekiwane problemy, do których jednak łatwo można nie dopuścić. Jednym z najczęstszych incydentów jest łuszczenie się farby. W jaki sposób można temu zapobiec? Warto trzymać się kilku zasad, które pomogą nawet początkującym malarzom, w doprowadzeniu remontu do końca i cieszeniu się spektakularnym efektem. 

Przygotowanie i zagruntowanie podłoża

Niewłaściwe przygotowanie podłoża to bardzo częsty czynnik, który doprowadza do łuszczenia farby lateksowej. Co można rozumieć przez słowo “niewłaściwe”? Jest to między innymi niedokładne odpylanie i osuszenie ściany, złe oczyszczenie lub po prostu niedobrana ilość farby. Dlatego na początku, przed malowaniem, należy starannie usunąć wcześniejszą warstwę farby, umyć dokładnie powierzchnię i odczekać cierpliwie, aż ściana wyschnie. Kolejny bardzo istotny krok to gruntowanie, które nadaje odpowiednią przyczepność farbie. Warto wybrać grunt wysokiej jakości, który pomoże wzmocnić strukturę nawet gorszego podłoża. Zazwyczaj dobrym wyborem jest stosowanie farby i gruntu tego samego producenta, ponieważ wzajemnie się uzupełniają. 

Jak odpowiednio malować?

Przed malowaniem warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ temperatura powinna wynosić nie mniej niż 10 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza nie może wynosić mniej niż 60%. Najlepiej użyć pędzli i wałków renomowanych firm, które dostosujemy do rodzaju malowanej powierzchni- na przykład do chropowatych ścian lepszy będzie wałek o długim włosiu. Kolejne warstwy nakładamy na ścianę według zaleceń producenta podanych na opakowaniu farby.

POSTED BY Karolina Jarosz | lis, 30, 2022 |