mężczyzna malujący ścianę

Zanim konstrukcje stalowe zostaną oddane do użytku, bardzo ważne jest, aby odpowiednio je zabezpieczyć specjalną farbą. Niestety promieniowanie UV, czy różnice temperatur w poszczególnych porach roku, nie są bez znaczenia dla żywotności stali i często wpływają na szybkie postępowanie korozji. Warto wykorzystać farby antykorozyjne, które są wytrzymałe, szybko schną i odpowiednio zabezpieczą konstrukcje ze stali na wiele lat.

Jaki rodzaj farb będzie najlepszy?

Obecnie na polskim rynku możemy kupić kilka rodzajów farb, które mają działanie antykorozyjne. 

  1. Farby epoksydowe to dobry wybór, jeśli zależy nam na dobrych właściwościach w niskich temperaturach. Są odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się przy malowaniu hal przemysłowych, dróg czy części rurociągów. 
  2. Farby poliuretanowe przydadzą się przy zabezpieczaniu mostów, czy konstrukcji wodnych, ponieważ zachowują swoje antykorozyjne właściwości także w bardzo trudnym, wilgotnym środowisku.
  3. Farby akrylowe, które są chyba najczęściej spotykane, a przy tym odznaczają się trwałością i dobrą odpornością na wodę morską i różnorodne warunki atmosferyczne.

O czym pamiętać przed malowaniem?

Jeśli zapomnimy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, nawet najlepsza farba nie spełni swojego zadania. Zdecydowanie oczyszczenie to pierwszy krok do tego, aby cieszyć się odpowiednio zabezpieczoną konstrukcją stalową. Jest to szczególnie istotne, jeśli już zauważyliśmy pierwsze oznaki korozji. W takiej sytuacji należy użyć papieru ściernego a następnie odtłuścić oczyszczoną powierzchnię. Konieczne będzie również usunięcie wszystkich widocznych zacieków, oleistych plam i innych nalotów oraz zmatowienie całej powierzchni, aby znacząco zwiększyć przyczepność.

POSTED BY Karolina Jarosz | wrz, 08, 2022 |