tekstura tynku

Dom pokryty tynkiem mineralnym warto pomalować, nie tylko ze względów estetycznych. Warstwa farby dodatkowo wzmocni jego odporność na uszkodzenia i zapobiegnie osadzaniu się zanieczyszczeń. Wybór odpowiedniego preparatu jest zależny od otoczenia budynku, struktury tynku mineralnego i osobistych preferencji właściciela nieruchomości.

Przed malowaniem, tynk należy dokładnie oczyścić

Elewację z tynkiem mineralnym, nazywanym także popularnie barankiem, warto pokryć farbą najszybciej jak to będzie możliwe. Oczyszczoną z brudu powierzchnię, należy odpowiednim zagruntować oraz zabezpieczyć przed porostem grzybów. Cała płaszczyzna fasady powinna zostać pomalowana za jednym razem, co pozwoli uniknąć nieestetycznych linii pozostawionych przez wałki.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów farb. Farby akrylowe powstają na bazie żywicy akrylowej i tworzą na powierzchni ścian trwałą i wytrzymałą pokrywę. Dobrze chronią przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Farby chronią tynk przed osadzaniem się brudu

Na rynku są także dostępne farby silikonowe. Wyróżnia je, wyższa od farb akrylowych, paroprzepuszczalność, co oznacza lepszy przepływ pary wodnej przez przegrody budynku. Dodatkowo, farby te chronią przed osadzaniem się brudu i kurzu dzięki zawarciu polimerów o cechach hydrofobowych. Ma to szczególne znaczenie dla nieruchomości znajdujących się przy ruchliwej ulicy, którym towarzyszy wysoki poziom zanieczyszczeń.

Elewacje budynków można także pomalować farbami silikatowymi, nazywanymi także krzemianowymi. Ze względu na znaczny odczyn zasadowy, są bardzo odporne na porastanie glonami. Nie łuszczą się i cechują się silnym przyleganiem do podłoża, przez co raz nałożoną farbę bardzo trudno jest usunąć.

POSTED BY Karolina Jarosz | lut, 14, 2023 |