kobieta malująca ścianę

Często przy planowaniu remontu kwestię malowania sufitu spychamy na koniec i nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi. W efekcie, po malowaniu widać brzydkie niedociągnięcia i po latach wiemy, że można to było zrobić lepiej. Obecnie wiele specjalistycznych firm ma farby odznaczające się bardzo dobrą jakością, dlatego warto zastanowić się jak pomalować sufit, abyśmy byli z niego dumni. 

Jaka powinna być farba do sufitu dobrej jakości?

Po wizycie w hurtowni farb często nie możemy się zdecydować na żadną, bo każda kolejna wydaje się całkiem podobna do poprzedniej. Jednak nie każda farba jest dobrej jakości. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy określona emulsja ma odpowiednią konsystencję. Bardzo ważne jest, aby nadmiernie nie spływała z wałka, rozchlapując się dookoła. Jak to sprawdzić? W sklepie należy sprawdzić parametr lepkości, natomiast jeśli nie mamy żadnych doświadczeń z malowaniem sufitu wybierzmy farby tiksotropowe. To nowoczesne emulsje, które w czasie mieszania są dosyć rzadkie, a następnie lekko gęstnieją i nie kapią. Dzięki temu nawet początkujący malarz może z powodzeniem pomalować sufit. Farba, którą chcemy pomalować sufit powinna dobrze kryć. W ten sposób zaoszczędzimy sobie sporo trudu, bo do idealnej gładkości nie będziemy potrzebowali wielu warstw. Nie można też zapominać o tym, by emulsja była matowa. Taka farba da najlepszy efekt, ponieważ wszystkie skazy i pęknięcia będą mniej widoczne. 

Jaką farbę użyć na suficie w łazience? 

W łazience bardzo często mamy bardzo wilgotne powietrze, dlatego warto wybrać taką farbę, która umożliwi dobrą przepuszczalność pary wodnej. Świetnym wyborem będzie dobrej jakości farba lateksowa, która się dobrze nakłada i tworzy jednolitą powłokę, dzięki czemu rozwój pleśni i grzybów jest ograniczony.

POSTED BY Karolina Jarosz | wrz, 08, 2022 |