kobieta malująca ściany domu

Pomalowanie mieszkania to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrza. Wiele osób decyduje się na samodzielne malowanie ścian oraz sufitów. Niekiedy, może się to zakończyć wystąpieniem smug, zacieków, widocznych bąbelków lub łuszczącej się po pewnym czasie farby. Dowiedz się, jakich błędów unikać podczas malowania mieszkania.

Zabezpiecz wnętrze i dobierz odpowiednie akcesoria

Ślady po farbie zostawione na meblach i podłodze mogą być bardzo trudne do usunięcia. By tego uniknąć, przed malowaniem należy odpowiednio zabezpieczyć całe wnętrze, najlepiej za pomocą folii malarskiej. Nie zapomnij o ochronie drobnych detali, jak kontakty lub klamki. Dokładnie zabezpiecz także listwy przypodłogowe.

Pamiętaj o dobraniu właściwych przyrządów. Konkretne rodzaje farb wymagają korzystania z odpowiedniej długości wałków oraz rodzajów włosia, w przypadku pędzli malarskich. Wszystkie narzędzia powinny być czyste i pozbawione pozostałości farby. Szeroką ofertę akcesoriów malarskich do każdego rodzaju farby, znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Uważnie czytaj zalecenia od producenta

Częstym błędem jest także nieprawidłowe przygotowanie ścian. Brak zagruntowania lub dokładnego oczyszczenia podłoża, w tym pozostałości starej farby, może powodować trudności w przyleganiu nowego preparatu. Należy również czekać do całkowitego wyschnięcia wcześniej nałożonej warstwy, ponieważ malowanie wilgotnych ścian może skutkować powstawaniem pęcherzy.

Liczne problemy wynikają również z niestosowania się do zaleceń producentów umieszczonych na opakowaniach farb. Dotyczy to zarówno zbyt intensywnego rozcieńczania farby, jak również malowania w zbyt niskich lub wysokich temperaturach. Pamiętaj także o prawidłowej technice. Farbę należy aplikować szybko i zachowując stały kierunek malowania.

POSTED BY Karolina Jarosz | mar, 14, 2023 |