farba do drewna

Chcąc zabezpieczyć drewniane przedmioty, zwłaszcza meble, do wyboru jest impregnat i farba. Co warto wybrać?

Czym charakteryzuje się impregnat do drewna?

Zadaniem impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed działaniem intensywnych i zmiennych czynników atmosferycznych, a także przed powstawaniem pleśni i grzybów. Aby takie działanie było możliwe, impregnaty zawierają w składzie wodę lub organiczne rozpuszczalniki i wnikają głęboko w strukturę drewna. Dodaje się do nich woski, które mają za zadanie odpychanie cząsteczek wody. Przez swoje właściwości idealnie sprawdzają się do zabezpieczania drewnianych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Należy pamiętać, że impregnaty posiadają kolor, ale są transparentne i nie zakrywają słojów drewna.

Czym wyróżnia się farba do drewna?

Farby do drewna mogą bazować na wodzie lub rozpuszczalniku. Istnieją farby akrylowe, kredowe i mineralne. Farby do drewna wykorzystuje się głównie wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie wnikają w strukturę drewna w takim stopniu, jak robi to impregnat, więc często nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Lepszym rozwiązaniem są farby o specjalnym przeznaczeniu, np. do mebli ogrodowych i podłóg.

Farba czy impregnat?

Wielu klientów naszej hurtowni farb w warszawie zadaje nam to pytanie. Aby zabezpieczyć drewno znajdujące się za zewnątrz, konieczny jest impregnat. Ma on też tę zaletę, że podkreśla strukturę drewna, co najczęściej jest jednym z głównych czynników decydujących o zakupie drewnianych mebli. Impregnat działa przez wiele lat, dlatego nie wymaga corocznego malowania. Impregnat jest więc zawsze dobrym wyborem, chociaż warto pamiętać, że nie wnika tak mocno w drewno twarde i nasączone żywicą. Farba z kolei sprawdzi się we wnętrzach i w przypadku przedmiotów, którym chcemy nadać jednolity kolor. W razie potrzeby można pomalować farbą drewno pokryte impregnatem.

POSTED BY Karolina Jarosz | sty, 10, 2023 |