pędzel do malowania desek tarasowych

Na rynku dostępnych jest wiele środków zabezpieczających wygląd i strukturę drewna. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od warunków, w jakich dany obiekt na co dzień się znajduje. Jedne preparaty lepiej sprawdzają się w przypadku elementów drewnianych w domu, a inne konstrukcji znajdujących się na świeżym powietrzu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy charakterystykę dwóch najpopularniejszych produktów do ochrony drewna – impregnatów i farb. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Sprawdzisz to w dalszej części naszego wpisu.

Czym charakteryzuje się impregnat do drewna?

Zadaniem impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed działaniem intensywnych i zmiennych czynników atmosferycznych, a także powstawaniem pleśni i grzybów. Impregnaty zawierają w składzie wodę lub organiczne rozpuszczalniki i wnikają głęboko w strukturę drewna. Dodaje się do nich woski, odpowiadające za odpychanie cząsteczek wody. Z uwagi na swoje właściwości impregnaty idealnie sprawdzają się przy zabezpieczaniu drewnianych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Należy pamiętać, że impregnaty są transparentne i nie zakrywają słojów drewna.

Co wyróżnia farby do drewna?

Oferowane naszym Klientom w Konstancinie farby do drewna to produkty bazujące na wodzie lub rozpuszczalniku. Na rynku dostępne są farby akrylowe, kredowe i mineralne, w tym specjalne środki do mebli czy podłóg. Farby wykorzystuje się głównie wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie wnikają w strukturę drewna w takim stopniu, jak robi to impregnat – często nie są wystarczającym zabezpieczeniem.

W jakich sytuacjach warto stosować impregnat?

Zadaniem zarówno impregnatu, jak i farby do drewna jest stworzenie powłoki chroniącej materiał. Z zasady jednak impregnaty stanowią lepsze zabezpieczenie drewna przed wpływem zmiennych czynników atmosferycznych. Mają tę zaletę, że podkreślają strukturę drewna, co zwykle jest jednym z głównych czynników decydujących o zakupie drewnianych mebli. Impregnat działa przez wiele lat, dlatego nie wymaga corocznego malowania.

Impregnaty są polecane do malowania mebli oraz małej architektury ogrodowej. Niektóre z nich są ogniochronne, przez co sprawdzają się do fragmentów drewna konstrukcyjnego. Inne mają właściwości biobójcze, dzięki czemu chronią przed negatywnym wpływem szkodników. W naszej hurtowni farb w Warszawie dostępne są również impregnaty dekoracyjne, które nie mają właściwości ochronnych. Ich zadaniem jest podkreślenie naturalnego rysunku słojów drewna.

Kiedy lepszym wyborem jest farba do drewna?

W odróżnieniu od impregnatów farby nie wnikają tak głęboko w strukturę drewna, stąd pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Stanowią doskonały wybór w przypadku renowacji starych, wyblakłych mebli lub chęci nadania przedmiotom jednolitego koloru. Do wyboru jest wiele wersji kolorystycznych, dzięki czemu możesz zmienić odcień drewna lub nadać mu całkowicie nowego charakteru. W zależności od rodzaju produktu można stosować je wewnątrz lub na zewnątrz obiektu. Przed zastosowaniem farby malowaną powierzchnię należy wygładzić papierem ściernym. W razie potrzeby można pomalować farbą drewno pokryte impregnatem.

POSTED BY Karolina Jarosz | lut, 21, 2023 |