malowanie wałkiem

Zdecydowana większość prac wykończeniowych czy remontowych wiąże się z koniecznością malowania ścian. Potrzeba do tego nie tylko odpowiednio wybranych farb, ale i niezbędnych narzędzi do ich rozprowadzania. Są trzy podstawowe możliwości: pędzel, wałek, ewentualnie urządzenie natryskowe. W naszym wpisie podpowiadamy, w jakich sytuacjach i dlaczego warto zdecydować się na wałek.

Wałek, czyli podstawowe narzędzie malarskie

Wałek to obok pędzla podstawowe narzędzie do malowania ścian. To akcesoria malarskie występujące w różnych rozmiarach. Ich konstrukcja jest prosta i składa się z dwóch elementów: rolki do rozprowadzania farby i rączki do trzymania przez użytkownika. Rolki mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, posiadają też różne długości włosia, co bezpośrednio wpływa na przeznaczenie danego wałka.

Kiedy warto sięgnąć po wałek malarski? Przede wszystkim wtedy, gdy nakładasz farbę na duże powierzchnie, czyli na całe ściany i sufity. W tym przypadku wałek sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż standardowy pędzel. Praca przebiega zdecydowanie szybciej, wygodniej i dokładniej.

Należy jednak podkreślić, że wałek powinien być dobrany adekwatnie do malowanej powierzchni, a także do specyfiki farby, jaką używasz do malowania. Przykładowo, jeśli stosujesz farby rozpuszczalnikowe, lepiej wybrać wałek z włosiem naturalnym. Jeżeli jednak korzystasz z farb wodorozcieńczalnych, sięgnij po rolki z włosiem syntetycznym. Chętnie wybierane wałki gąbczaste sprawdzą się przy farbach olejnych.

Dlaczego warto malować wałkiem?

Malowanie ścian wałkiem zapewnia wiele korzyści. Do głównych zalet zaliczamy przede wszystkim wygodę i szybkość nakładania farby, wydajność, a także możliwość równomiernego nałożenia farby — bez widocznych smug jak w przypadku pędzla. Jeśli zaopatrzysz się dodatkowo w teleskopowy kij, komfortowo i bez zbędnego wysiłku pomalujesz też górne części ścian i sufit, nie używając przy tym drabiny czy stołków.

Wałek jest niezawodny przy malowaniu dużych powierzchni, jednak nie jest dobrym narzędziem do nakładania farby w trudno dostępnych miejscach, przy malowaniu niewielkich lub wymagających szczególnej precyzji elementów. Przestrzeń za kaloryferem, rogi ścian, detale architektoniczne lepiej pomalować pędzlem.

POSTED BY Karolina Jarosz | lip, 05, 2022 |