mężczyzna malujący sufit

Wielu samozwańczych malarzy pokojowych jest zdania, że do pomalowania ścian nie są potrzebne żadne konkretne umiejętności. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie, ponieważ aby dobrze pomalować ściany należy wiedzieć, że pomieszczenia, w których panuje duża wilgotność powinny być pomalowane zupełnie inną farbą. Dlaczego? Pomieszczenia, w których panuje wilgoć często są narażone na pojawienie się grzybów i pleśni, a specjalistyczna farba pomoże tego uniknąć.

Jak wiadomo, obecność w domu mikroorganizmów takich jak pleśń, to dla człowieka prosta droga do szeregu groźnych chorób. Aby ich uniknąć warto najpierw zadbać o to, by pomieszczenie było dobrze wentylowane, a następnie pomalowane odpowiednią farbą. Obecnie na rynku jest wiele specjalistycznych farb, które z powodzeniem sprawdzą się w wilgotnych miejscach.

Jaką farbę wybrać do łazienki?

Aby pomalować łazienkę powinniśmy wybrać lateksową farbę. Jest to rodzaj farby akrylowej z żywicą. Warto, aby taka farba była najwyższej jakości i odznaczała się poro przepuszczalnością. Dobrze jest, jeśli w swoim składzie ma składniki, które zwalczają pleśń, takie jak cynk czy srebro. Większość osób do czyszczenia łazienki używa środków dezynfekujących, dlatego farba dedykowana do tego pomieszczenia powinna być na nie odporna. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie bezbarwny, wodoodporny lakier akrylowy. 

Która farba będzie pasować do kuchni?

Duże ryzyko pojawienia się grzyba na ścianie jest również w słabo wentylowanej kuchni. W tym pomieszczeniu dobrze się sprawdzi lateksowa, odporna na ścieranie farba, natomiast miejsca narażone na kontakt z tłuszczem zabezpieczmy dodatkowo lakierem akrylowym. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wiele trudu, bo taką powierzchnię, jeśli się ubrudzi, należy jedynie przetrzeć ściereczką.

POSTED BY Karolina Jarosz | paź, 31, 2022 |