farba gruntująca

Gruntowanie to jeden z etapów przygotowania powierzchni przed malowaniem. Bardzo często jest to konieczne, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Z pozoru jest to dość prosta czynność, jednak wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Czym są farby gruntujące? W jakim celu się je stosuje? Na jakie ściany należy je nałożyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Co to jest farba gruntująca?

Farba gruntująca, inaczej podkładowa, to alternatywny produkt dla standardowego gruntu. Cechują się określonymi parametrami, takimi jak odpowiednia gęstość, lepkość, szybki czas schnięcia i wydajność. Tego typu produkty aplikowane są wyłącznie na etapie przygotowania ściany do dalszych prac. Celem jest zmniejszenie chłonności powierzchni, zakrycie poprzedniego koloru i zwiększenie przyczepności. Oprócz tego pozwalają one wzmocnić podłoże poprzez jego utwardzenie, ujednolicić jego fakturę oraz zwiększyć luźne cząstki znajdujące się w podłożu.

Kiedy trzeba użyć farby gruntującej?

Zdecydowana większość ścian wymaga gruntowania przed malowaniem. Dotyczy to w szczególności m.in. nowych rynków gipsowych i mineralnych, nowych gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych. Farba gruntująca powinna być nałożona również na ściany w stanie deweloperskim, a także powierzchnie, z których zeskrobano stare powłoki malarskie. Także podłoże, na którym występują plamy i zacieki powinny być wcześniej zagruntowane. Jest to również dobry sposób na wyrównanie miejscowych defektów czy uzupełnienie ubytków.

Gruntowanie to najłatwiejszy i najtańszy sposób, aby poprawić trwałość i estetykę powłoki malarskiej. W ten sposób można skutecznie uniknąć pękania i łuszczenia się farby czy powstawania przebarwień kolorystycznych. Nie będzie też ryzyka powstawania „pasków” po pędzlu czy wałku widocznych pod światło na pomalowanej powierzchni.

Oczywiście, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, należy zastosować dobrej jakości farbę gruntującą. Gdzie ją znaleźć? Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy. Zapewniamy szeroki wybór farb zewnętrznych i wewnętrznych, w tym sprawdzone farby gruntujące od renomowanych producentów.

POSTED BY Karolina Jarosz | sie, 31, 2022 |