pędzel umoczony w farbie

Rozjaśnianie farby lateksowej nie jest trudne, jednak warto wiedzieć, jak to zrobić, by nie zmienić właściwości farby. Przedstawiamy najlepszy sposób.

Jak rozjaśnić farbę lateksową?

Farby lateksowe są wodorozcieńczalne, więc sposobem na ich rozjaśnienie jest wymieszanie ich z wodą, jednak zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu farby. Farbę lateksową rozcieńczoną wodą łatwiej się aplikuje, ponieważ ma rzadszą konsystencję. Do tego można zaoszczędzić, zwłaszcza malując duże obiekty. Niestety, trzeba wtedy uważać na powstawanie nieestetycznych smug. Zbyt mocno rozcieńczona farba może stracić swoje właściwości. Niektórzy producenci dopuszczają mieszanie farby kolorowej z białą, aż do uzyskania satysfakcjonującego odcienia. W takim wypadku konieczne jest mieszanie farb tego samego rodzaju,  więc do rozjaśnienia farby lateksowej należy użyć farby lateksowej białej. Kolejnym rozwiązaniem jest dodawanie barwnika do farby lateksowej. Należy pamiętać, że przed dodaniem go do całej puszki lub wiadra, warto wymieszać odrobinę z niewielką ilością farby, by upewnić się, że nie powstanie nieestetyczny kozuch lub grudki. Klientom naszej Warszawskiej hurtowni farb zawsze polecamy sprawdzenie farby na niewielkim fragmencie ściany.

Rozjaśnianie farby — wskazówki

Aby uniknąć problemów, zawsze trzeba jednorazowo mieszać z barwnikiem tyle farby, aby starczyło jej na pomalowanie wszystkich ścian. Gdy takiej zmieszanej farby zabraknie, uzyskanie dokładnie takiego samego odcienia może być niemożliwe, co będzie bardzo widoczne na ścianach, głównie po wyschnięciu. Pod uwagę warto wziąć fakt, że farba lateksowa często wydaje się ciemniejsza, gdy jest mokra, zwłaszcza w opakowaniu. Po pomalowaniu i wyschnięciu może okazać się, że rozjaśnianie jednak nie jest konieczne.

POSTED BY Karolina Jarosz | sty, 23, 2023 |