Wybór wałka lub pędzla do malowania ściany zależeć będzie od kilku czynników, takich jak:
- faktura ściany,
- wielkość powierzchni,
- rodzaj stosowanej farby,
- pożądany efekt,
- ilość trudno dostępnych miejsc.
Równie ważne będą odpowiednie oświetlenie oraz osobiste preferencje w zakresie używania określonych narzędzi. Wiele zależeć będzie również od gładkości powierzchni oraz rodzaju zastosowanego na niej materiału budowlanego. Sprawdź w naszym wpisie, kiedy używać wałka, a kiedy pędzla?
Kiedy powinno używać się wałków do malowania ścian?
Oferowane przez nas wałki sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy dużą, całkowicie płaską powierzchnię ściany trzeba pomalować szybko, niekoniecznie w precyzyjny sposób. Nie wystarczy wybrać samego wałka – trzeba także odpowiednio dobrać jego szerokość. Im większa ściana, tym wałek powinien być szerszy. Wąskie wałki, o szerokości pięciu i ośmiu centymetrów służą do malowania narożników oraz zakamarków. Kolejnym kryterium wyboru wałka będzie materiał, z którego wyprodukowane zostało malujące runo. Może być ono wykonane z pluszu nylonowego, futra baraniego, moheru, weluru lub gąbki. Wałki z pluszu nylonowego i futra baraniego przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, moherowe, welurowe i gąbkowe natomiast głównie do lakierów oraz farb rozpuszczalnikowych.
Kiedy malować pędzlem?
Kolejnymi akcesoriami malarskimi, znajdującymi się w naszej ofercie są różnego rodzaju pędzle. Ich zaletą jest doskonałe krycie farbą nie tylko dużych powierzchni, lecz również niewielkich elementów o skomplikowanych kształtach. Pędzle lepiej niż wałki wcierają farbę. Podobnie jak w przypadku wałków, ich szerokość należy dostosować do malowanej powierzchni. Szerokie pędzle przeznaczone są do malowania ścian i sufitów, węższe z płaskim włosiem do listewek, narożników lub ram okiennych. W miejscach trudno dostępnych użyj oferowanych przez nas płaskich pędzli na długim trzonku, nazywanych krzywakowymi. Ponadto, pędzle można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego w nich włosia na pędzle z włosem naturalnym lub sztucznym. Pędzle z świńskim lub końskim włosiem naturalnym są odporne na zagięcia i zagniecenia. Nadają się przede wszystkim do farb rozpuszczalnikowych, które rozprowadzają w równomierny sposób. Włosie sztuczne z kolei produkuje się z poliestru i polipropylenu. Jest elastyczne, przez co jednocześnie bardziej podatne na zagniecenia. Nie wchłania rozpuszczalników i stosowane jest do nakładania farb wodorozcieńczalnych.