lakierowanie podłogi

Z biegiem lat każda podłoga ulega zużyciu, tracąc swoje pierwotne walory estetyczne. Dotyczy to w równym stopniu podłóg wykonanych z drewna, paneli podłogowych oraz parkietów. Zużyte podłogi drewniane można odnowić poprzez poddanie ich zabiegowi cyklinowania, następnie zaś lakierowania. Sprawa wygląda podobnie w przypadku podłóg, na których położono parkiet drewniany. Jak więc wygląda kwestia odnawiania zużytych paneli podłogowych? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. A co, jeżeli podłoga nadaje się do całkowitej wymiany? Można kupić nowe panele podłogowe. Sawo-met, nasz sklep, znajdziesz na warszawskim Mokotowie, oferujemy bogatą ofertę paneli podłogowych odznaczających się wyjątkową trwałością.

Panele laminowane

Laminowane panele podłogowe składają się z kilku warstw połączonych ze sobą w procesie laminacji. Materiałem najczęściej używanym do wykonania warstwy wewnętrznej są płyty HDF. To trwałe i wytrzymałe płyty wykonane z włókien drzewnych. Warstwa zewnętrzna panelu laminowanego zrobiona jest z ozdobnego papieru zaimpregnowanego i chronionego warstwą melaminy. Jeżeli panele, które posiadamy, zostały wyprodukowane z laminatu, nie możemy poddawać ich procesowi cyklinowania oraz lakierowania. W ten sposób moglibyśmy doprowadzić do całkowitego zniszczenia ich struktury.

Panele winylowe

Winylowe panele podłogowe wykonane są z kilku warstw winylu. Polichlorek winylu jest syntetycznym polimerem uzyskiwanym poprzez polimeryzację chlorku winylu. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, a także jest odporny na działanie różnorakich rozpuszczalników. Panel winylowy składa się z rdzenia, warstw balansujących, warstwy graficznej oraz zewnętrznej powłoki zabezpieczającej, poliuretanowej bądź ceramicznej. Tak samo, jak w przypadku paneli laminowanych, paneli winylowych nie należ cyklinować oraz lakierować. Jakiekolwiek próby ich inwazyjnego restaurowania mogą zakończyć się całkowitym zniszczeniem ich struktury.

Wszystko zależy od materiału…

Jak można zauważyć, to czy podłogi nadają się do lakierowania, czy też nie, zależy wyłącznie od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jedynym rodzajem podłóg, jaki możemy lakierować oraz poddawać procesom cyklinowania, są podłogi wykonane z naturalnego drewna. Tak się składa, że na rynku dostępne są również panele drewniane, które z powodzeniem możemy poddawać wcześniej wspomnianym procesom renowacji. Jest to zdecydowanie najbardziej autentyczny i naturalny rodzaj paneli podłogowych. Co nie oznacza, że panele laminowane i winylowe są gorszym wyborem. Cechują się innymi właściwościami, posiadając zarówno zalety, jak i wady.

POSTED BY Karolina Jarosz | lip, 19, 2022 |