drzwi stalowe

Wybór drzwi zewnętrznych do domu czy innego budynku nie jest wcale sprawą łatwą. Pewnie każdy, kto postanowił wymienić lub wstawić pierwsze drzwi do budynku, dobrze rozumie o czym mowa. Dzisiaj wybór tego typu asortymentu jest naprawdę ogromny, a do tego każdy ma inny gust i szuka czegoś innego, czegoś, co będzie mu odpowiadało pod względem estetycznym. Tymczasem drzwi to bardzo ważny element każdego budynku, bez którego wręcz nie można się obyć. I nie mówimy tu tylko o kwestii wizualnej. Co zatem wybrać, biorąc pod uwagę fakt, że drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z bardzo różnego rodzaju materiałów? Co w ogóle jest istotne przy wybieraniu drzwi zewnętrznych? I dlaczego w tym temacie warto wziąć pod uwagę drzwi stalowe? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule!

Drzwi zewnętrzne – jaka jest ich rola?

Warto zacząć w ogóle od tego, jaką rolę pełnią drzwi zewnętrzne. Jak wspomnieliśmy, często pierwsze, na co zwracamy uwagę wybierając ten typ drzwi, to kwestia wyglądu. Chcemy, aby drzwi nie tylko nam się podobały, ale także dobrze komponowały się z całością budynku i pasowały do stylu czy klimatu, w jakim został on wykończony. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że chcemy, aby każdy element naszego domu czy budynku nam się podobał. Niemniej musimy pamiętać, że rola drzwi zewnętrznych jest znacznie bardziej rozbudowana i nie dotyczy tylko aspektu wizualnego. Co mamy na myśli? Otóż, drzwi zewnętrzne stanowią pierwsze zabezpieczenie przeciw włamaniu do naszego domu. Chcemy więc, aby pod tym względem posiadały odpowiednie parametry. Mało tego, często to właśnie sprawa bezpieczeństwa jest najważniejszym czynnikiem, którym kierujemy się przy wyborze drzwi zewnętrznych, szczególnie kiedy mają one być wstawiane w budynku gospodarczym albo użytkowym.  Kolejna ważna sprawa to fakt, że drzwi zewnętrzne mają dość spory wpływ na bilans energetyczny budynku, a także komfort jego użytkowania.

Widać więc, że faktycznie drzwi zewnętrzne to coś zdecydowanie więcej niż tylko kwestia ładnego wyglądu. Musimy pamiętać, że źle dobrane drzwi albo takie, które nie spełnią naszych oczekiwań, mogą wpływać na niepotrzebne koszty dodatkowe oraz nie zabezpieczać nas i naszej własności w sposób odpowiedni.

Drzwi stalowe – czy brać taką opcję pod uwagę?

Zamontowanie drzwi stalowych jako tych zewnętrznych często nie jest w ogóle brane pod uwagę. Dzieje się tak dlatego, że najczęściej kojarzą się nam one z drzwiami do budynków gospodarczych czy piwnic. Zresztą skojarzenie takie nie jest błędne – faktycznie takie drzwi często są wykorzystywane właśnie w takich miejscach. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie, a przy tym musimy pamiętać, że drzwi stalowe to nie tylko drzwi wyglądem przypominające kawałek metalu, czyli brzydkie i ciężkie. Obecnie sporo drzwi wykonywanych ze stali ma przeróżne formy oraz wzory i naprawdę często ciężko jest je odróżnić od pięknych i stylowych drzwi drewnianych. Wynika to z faktu, że ze stali może być wykonane całe skrzydło drzwi, tylko ich rdzeń, na który nakładane są warstwy innego materiału, na przykład drewna lub stal stanowi tylko obicie w postaci cienkiej grubości blachy, która nakładana jest na rdzeń wykonany z innego materiału. To pokazuje, że drzwi stalowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane w stylowych budowlach, a nawet same mogą taki styl nadać budynkowi.

Cechy drzwi zewnętrznych stalowych

Czym jednak drzwi stalowe się charakteryzują, że warto wziąć je pod uwagę wybierając taki asortyment do swojego domu? Przede wszystkim, drzwi ze stali są nad wyraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, czyli stanowią dużo większe zabezpieczenie przed włamaniem. Co ciekawe, taki rodzaj drzwi charakteryzuje się również odpornością na wpływ warunków atmosferycznych, na przykład niskich temperatur czy dużej wilgotności. Drzwi tego typu wykonuje się bowiem przeważnie ze stali ocynkowanej, którą pokrywa się farbą proszkową – w ten sposób drzwi stają się odporne na korozję. Do tego, drzwi tego typu są dość łatwe w konserwacji, co również ma dla niektórych duże znaczenie, a i ich izolacja jest dużo większa niż nam się czasem może wydawać.

Reasumując, zewnętrzne drzwi stalowe to świetna alternatywa dla innego rodzaju drzwi. Są wytrzymałe, odporne, gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, a obecnie są wykonywane w różnym stylu i mogą być piękną ozdobą naszych domów.

POSTED BY Karolina Jarosz | cze, 22, 2021 |