pędzel namoczony w białej farbie lateksowej

Farby lateksowe to produkty, które cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na trwałość, łatwość w utrzymaniu czystości oraz bardzo dobre efekty wizualne po pomalowaniu. Nie są to jednak jedyne zalety, którymi się wyróżniają. Z dalszej części naszego wpisu dowiesz się, czym wyróżniają się farby lateksowe i do jakich zastosowań są przeznaczone.

Co warto wiedzieć o farbach lateksowych?

Farba lateksowa to rodzaj farby akrylowej ze zwiększoną zawartością żywicy. Uzupełniona jest też zwykle innymi dodatkami, w tym np. składnikami przeciwdziałającymi rozwojowi grzybów i pleśni. Tym, co ją wyróżnia, jest przede wszystkim wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie. Można z niej skutecznie zmywać rozmaite zabrudzenia, zarówno na sucho, jak i na mokro. Oprócz tego gwarantuje wieloletnią trwałość, a kolor jest odporny na promieniowanie UV, przez co nie płowieje ani nie blaknie.

Oprócz tego farby lateksowe są bardzo łatwe w aplikacji na powierzchnię. Zapewniają wysoki poziom krycia, więc najczęściej z powodzeniem wystarczają dwie warstwy powłoki malarskiej, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Oprócz tego są bezpieczne dla zdrowia i nie zawierają w swoim składzie drażliwych czy szkodliwych substancji.

Kiedy warto wybrać farbę lateksową?

Farba lateksowa ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można ją aplikować na różne podłoża, w tym m.in. tynk cementowy, tynk cementowo-wapienny, tynk gipsowy, drewno, płyty drewnopodobne, cegłę, płyty kartonowo-gipsowe itp. Z powodzeniem nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, w tym zarówno salonu czy przedpokoju, jak i sypialni czy pokojów dziecięcych. Co ważne, sprawdzi się też w kuchni, łazience czy pralni oraz innych wnętrz, w których niekiedy występuje podwyższona wilgotność w powietrzu.

Farby lateksowe to również dobry wybór w przypadku odświeżania gabinetów czy lokali biurowych. Zapewnia solidne krycie i bez większego wysiłku pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty zarówno pod względem trwałości powłoki, jak i estetyki.

POSTED BY Karolina Jarosz | sie, 23, 2022 |