wybor farby

Od doboru odpowiedniej farby do ścian zależeć będzie estetyka całego pokoju, dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór. Najczęściej do malowania ścian w pomieszczeniach używa się farb:

  • akrylowych,
  • ceramicznych,
  • lateksowych.

Farba akrylowa nadaje się przede wszystkim do ścian, nienarażonych na zabrudzenia, gdyż nie jest odporna na ścieranie, natomiast doskonale nadaje się do pomieszczeń, narażonych na wilgoć; jest to bowiem farba wyjątkowa odporna na pleśń. Farby ceramiczne z kolei są bardziej odporne zarówno na brud, jak i na ścieranie; można je intensywnie szorować, a farba nie straci koloru, dlatego stosuje się je głównie w kuchni i przedpokojach. Równie popularne są farby lateksowe, tworzące elastyczną, mocną powłokę, odporną na pękanie i łuszczenie. Kryją lepiej niż pozostałe farby. Na co jeszcze warto zwracać uwagę, podczas wyboru farb do malowania ścian?

Zweryfikuj, jaką lepkością cechuje się dana farba

Wybierając farbę zwróć uwagę, czy jest to farba niekapiąca, czyli charakteryzująca się jak największą lepkością. Taka farba będzie bardzo gęsta, a jednocześnie będzie się szybko rozprowadzać. Nie powinna spływać z pędzla, chlapać i pryskać. Powstająca powłoka będzie bardzo mocno kryjąca.

Jakim dużym połyskiem charakteryzuje się farba?

Kolejnym parametrem, który powinno się brać pod uwagę podczas wyboru farby do malowania ścian, jest stopień jej połysku. Farby matowe to farby o połysku na poziomie 1-5%, satynowe lub jedwabiste 6-10%, półmatowe 10-30%. Farby dające wrażenie półpołysku będą miały oznaczenie 30–60%, natomiast całkowicie połyskujące 60–90%. Decydując się na farbę matową, zwróć uwagę, aby była ona jak najbardziej odporna na ścieranie. Półmatowe będą kryły lepiej, z drugiej strony na satynowych nie będzie osiadał kurz oraz brud.

Jaka jest wydajność farby i jaki jest czas jej schnięcia?

Zwróć także uwagę, jaką wydajnością charakteryzuje się farba, czyli jaką powierzchnię da się pomalować jednym litrem emulsji. Niemniej ważny jest czas jej schnięcia. Wybieraj te farby, które schną najszybciej, czyli którymi można malować kolejną powłokę po dwóch-trzech godzinach. Znacznie skróci to czas prac remontowych. W naszej ofercie znajdą Państwo różnego rodzaju farby, zarówno lateksowe, akrylowe, jak i ceramiczne, wydajne, o krótkim czasie schnięcia i bardzo dobrze kryjące.

Sprawdź, czy farba jest odporna na zmywanie i szorowanie

Farby odporne na zmywanie wybieraj do pomieszczeń takich jak kuchnia. Z tego typu powłok bardzo łatwo bowiem zmywają się plamy i zabrudzenia. Farby odporne na szorowanie natomiast to emulsje odporne na intensywne mycie szorstkim materiałem. Istnieje pięć klas szorowania, przy czym pierwsza oznacza najwyższą odporność. Tego typu farby będą idealne na przykład do przedpokoju.

POSTED BY Karolina Jarosz | kw., 19, 2020 |