pędzel do malowania

Pędzle to podstawowe akcesoria malarskie wykorzystywane podczas malowania ścian, sufitów i rozmaitych detali architektonicznych. Sprawdzają się szczególnie dobrze przy aplikowaniu farby w miejscach trudno dostępnych, zakamarkach czy na niewielkich lub skomplikowanych bryłach i kształtach. Tak naprawdę trudno wyobrazić sobie malowanie pomieszczeń bez solidnego pędzla. Jednak pędzel pędzlowi nierówny. Na rynku, dostępnych jest kilka rodzajów tych przyrządów, a każdy z nich przeznaczony jest do nieco innych zastosowań. Co więcej, powinny być dobierane adekwatnie do specyfiki farby, jaką wykorzystujemy do malowania.

Rodzaj włosia pędzla a farby

Podstawowego podziału pędzli malarskich można dokonać na podstawie rodzaju włosia. To w dużej mierze tym należy się kierować, podczas dostosowywania tego narzędzia do typu farby, jaką zamierzamy malować.

  • Pędzle z naturalnego włosia, np. świńskiego lub końskiego) teoretycznie nadają się do malowania wszystkimi farbami i lakierami. W praktyce jednak zaleca się ich stosowanie przy farbach na bazie rozpuszczalników organicznych, gdyż zapewnią wówczas najlepsze rezultaty. Przy farbach wodorozcieńczalnych włosie może stać się za bardzo sztywne i zbyt szybko wchłonie wodę. Zaletą tych pędzli jest trwałość i odporność na odkształcenia.
  • Pędzle z włosia syntetycznego (np. poliestru, nylonu) przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, szczególnie o wykończeniu połyskującym lub satynowym. Takie połączenie zapewnia łatwe i bardziej precyzyjne malowanie gładkich powierzchni. Zaletą tych pędzli jest możliwość rozprowadzenia farby bez nieestetycznych smug czy zachlapań.
  • Pędzle mieszane, a więc stanowiące połączenie włosia naturalnego i włókien syntetycznych, stosowane są głównie do malowania lakierami, impregnatami, bejcami, lakierobejcami oraz farbami wodnymi czy olejnymi.

Co oznaczają kolory pędzli?

Aby użytkownicy mieli ułatwione zadanie i nie musieli zastanawiać się, do jakich farb właściwie przeznaczony jest dany wałek, producenci oznaczają te akcesoria malarskie specjalnymi kolorami.

  • Pędzel w kolorze niebieskim przeznaczony do jest do farb wodnych.
  • Pędzel w kolorze czerwonym przeznaczony jest do farb rozpuszczalnikowych.
  • Pędzel w kolorze brązowym przeznaczony jest do malowania drewna.
POSTED BY Karolina Jarosz | lip, 12, 2022 |