termochromowy pigment na samochodzie

Termochronizm to zjawisko, które oznacza zmianę koloru w zależności od panujących warunków termicznych otoczenia. W zależności od sytuacji, konkretna substancja może przyjąć kolory od ognistej czerwieni, przez nasycona granaty, bo intensywną żółć oraz zieleń. Dowiedz się, czym są lakiery termochromowe.

Czym charakteryzuje się lakier termochromowy?

Lakier termochromowy to rodzaj lakieru, który zmienia kolor w zależności od temperatury otoczenia. Kiedy temperatura wzrasta, pigmenty zmieniają swoją strukturę krystaliczną, co prowadzi do zmiany koloru. I odwrotnie, kiedy temperatura spada, pigmenty wracają do swojej pierwotnej struktury krystalicznej, a kolor lakieru wraca do stanu wyjściowego.

Zmiana koloru następuje bardzo szybko, co sprawia, że lakier termoczuły jest również stosowany w celach bezpieczeństwa, na przykład jako wskaźnik temperatury. Jeśli chcesz skorzystać z nieograniczonych możliwości farb i lakierów termochromowych, to zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu.

Gdzie wykorzystuje się lakiery termoczułe?

W Polsce lakier termochromowy jest stosunkowo nowym produktem, ale zdobywa popularność ze względu na swoją oryginalność i niepowtarzalny efekt. Warto pamiętać, w określonych temperaturach, lub parametrach wilgotności, może dojść do trwałego uszkodzenia pigmentów i znacznego obniżenia trwałości lakieru termoczułego.

Lakier ten jest wykorzystywany głównie do celów dekoracyjnych, do pokrycia takich przedmiotów jak samochody, motocykle, rowery, meble czy gadżety reklamowe. Ponadto lakier termochromowy może być również wykorzystywany do tworzenia unikalnych efektów, które przyciągają uwagę. Wykorzystuje się go także w przedmiotach codziennego użytku, takich jak powłoki czajników, wskaźniki zużycia baterii lub termostaty w żelazkach.

POSTED BY Karolina Jarosz | maj, 16, 2023 |