pokój

Farby hydrofobowe cechują się podwyższoną odpornością na zabrudzenia – w tym również te szczególnie uporczywe. Co więcej, wyglądem wcale nie różnią się od farb tradycyjnych.

Właściwości i zastosowanie farb hydrofobowych

By móc zrozumieć działanie tego rodzaju farb, musimy zapoznać się z pojęciem hydrofobowości. Mówiąc krótko, jest to cechujący różne obiekty potencjał odpychania cząsteczek wody. Posiadająca go powierzchnia nie wchłania wilgoci, która pozostaje na niej w niezmienionej formie aż do wyschnięcia lub wyczyszczenia.

Skład farb hydrofobowych zaprojektowany został w taki sposób, by funkcjonowały one na tej samej zasadzie. Zawarte w nich cząsteczki odpychają wodę i zabrudzenia, w związku z czym te ostatnie nie przenikają do jej struktury. Tym samym nie tworzą więc trwałych i niemożliwych do wyczyszczenia plam. Efekt ten jest o tyle istotny, że przeważająca część zanieczyszczeń powstających na ścianach to różnego rodzaju substancje ciekłe – jak np. błoto czy plamy tworzące się podczas gotowania potraw.

Zastosowanie tego rodzaju farb sprawia, że utrzymanie ścian w czystości staje się znacznie prostsze. Większość zabrudzeń bez trudu zmyjemy z użyciem ciepłej wody. Z kolei te wyjątkowo uciążliwe możemy mocno szorować bez obaw, że zniszczymy w ten sposób warstwę wierzchnią – farby te są odporne także na uszkodzenia mechaniczne.

Mieszanki hydrofobowe występują w dwóch podstawowych wariantach – jako farby wewnętrzne i zewnętrzne. Oznacza to, że możemy pokryć nimi także elewacje domu, dzięki czemu dłużej zachowają one świeży i nowy wygląd.

Ze względu na swoje cechy farba hydrofobowa sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, a także wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko częstego brudzenia ścian. Warto więc zastosować ją np. w kuchni, w której nieraz zdarza się nam rozlewać lub rozchlapywać różne substancje, i w której często unosi się mgła olejowa. Farba hydrofobowa przyda się również w pokoju dziecięcym – szczególnie takim zamieszkanym przez malucha z zamiłowaniem do rysowania po ścianach. Możemy również pomalować nią ściany wokół drzwi wejściowych czy wnętrze garażu lub domowego warsztatu.

POSTED BY Karolina Jarosz | paź, 30, 2020 |