jak uzyskac wymarzony kolor scian

Pomalowanie ścian to prosty sposób na odświeżenie mieszkania i zmianę jego dotychczasowej aranżacji. Choć sama czynność jest wyjątkowo łatwa, to wybór odpowiednich farb może być nie lada wyzwaniem. W tym artykule postanowiliśmy podpowiedzieć wam, czym się kierować przy wyborze koloru i jak go dopasować do wnętrza.

Jak wybrać kolory?

Chęć pomalowania ścian często wynika z tego, że aranżacje w reklamowych gazetkach wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Jest to dobre źródło inspiracji, którego nie wolno kopiować jeden do jednego. Dobór kolorów do ścian powinien wynikać z kilku czynników. Pierwszym jest świadomość tego, że zastosowane barwy mniej lub bardziej mogą wpływać na samopoczucie domowników. Chłodne kolory wspomagają odpoczynek i wyciszają. Ciepłe i intensywne barwy działają pobudzająco i stymulują aktywność. Warto to rozważyć przy planowaniu stref pracy, aktywności i odpoczynku. Drugą zasadą jest kierowanie się światłem. Wnętrza, do których dociera zbyt mała ilość naturalnego światła, można rozjaśnić bielą lub innymi jasnymi barwami. Im bardziej pomieszczenie jest oświetlone, tym lepiej będą pasowały w nim mocne i ciemne kolory. Kolejną kwestią jest przestrzenność. Niektórzy, widząc czerwoną lub fioletową ścianę w katalogu, chcą stworzyć podobne wrażenie. Mocne kolory mogą optycznie zmniejszyć wnętrze, a nawet stwarzać uczucie przytłoczenia.  

Jak wybrać farby?

Gdy już określisz, jakie kolory chcesz mieć w poszczególnych pomieszczeniach, możesz przystąpić do realizacji. Palety barw oferowane przez producentów są bardzo szerokie. Zanim kupisz puszkę farby, powinieneś sprawdzić, jak dany kolor będzie się prezentował na ścianie. W tym celu można skorzystać z programów komputerowych lub aplikacji telefonicznych, które przedstawią wygląd przestrzeni po pomalowaniu go określonym kolorem. Innym sposobem, który daje bardziej miarodajne efekty, są próbniki kolorów. Małe pudełeczka z farbami można kupić za kilka złotych. Nie jest to więc duży koszt w przeciwieństwie do zakupu całej puszki i pomalowania ścian na kolor, który jednak za dobrze się nie prezentuje.

Próbniki sprawdzają się także w przypadku łączenia różnych kolorów. Kilka barw w jednym wnętrzu najlepiej osiągnąć poprzez rozjaśnienie lub przyciemnienie farby podstawowej. Można także wykorzystać różne kolory, lecz muszą one mieć identyczne nasycenie. Pomalowanie jednej ściany stosuje się w celu ożywienia wnętrza oraz jego powiększenia. Natomiast optyczne skrócenie długich i wąskich pomieszczeń uzyskuje się poprzez ciemniejszą barwę na krótszej ścianie.

Farba z mieszalnika dla niezdecydowanych

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w ofercie każdego sklepu budowlanego można znaleźć farby do wnętrz we wszystkich kolorach. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, by zauważyć, ile między poszczególnymi kolorami pozostaje „wolnej przestrzeni”. Farba z mieszalnika to propozycja dla osób, które nie znajdują swojego wymarzonego koloru na sklepowych półkach, albo znaleźli zbyt małą jej ilość. Klient wybiera rodzaj farby (emulsja, lateksowa, akrylowa) oraz kolor, który chce uzyskać, a firma przygotowuje mu substancję w odpowiedniej ilości. Farby z mieszalnika pod względem jakości są takie same jak produkty sprzedawane w puszkach. Jednak znacznie łatwiej jest stworzyć wybrany kolor niż znaleźć go wśród gotowych produktów.

POSTED BY Karolina Jarosz | paź, 30, 2020 |