drzwi

Drzwi wejściowe to niezwykle istotny element każdego domu. Stanowi nie tylko wizytówkę dla całego budynku, spełnia bowiem także istotne funkcje ochronne dla jego mieszkańców. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami drzwi wejściowych, aby móc jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb.  W poniższym tekście przybliżymy, z jakimi drzwiami wejściowymi można się spotkać w ofertach ich producentach oraz przybliżymy ich ogólną charakterystykę.

Z czego mogą być zbudowane drzwi wejściowe 

Drzwi łączące wnętrze domu z dworem mogą być zbudowane z różnego rodzaju materiałów. Niezwykle popularne są modele drzwi wykonanych z drewna. Charakteryzują się one dobrymi parametrami izolacyjnymi i akustycznymi. Za ich klasycznym i eleganckim wyglądem kryje się jednak także konieczność przeprowadzania regularnych działań konserwacyjnych m.in.: impregnowania. Są one bowiem podatne na działanie różnych warunków pogodowych, co czasem doprowadza do ich widocznego niszczenia.

Innym popularnym materiałem, z którego wytwarza się drzwi wejściowe, jest aluminium oraz stal. Wykonane z nich produkty są niezwykle trwałe, solidne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Występują zazwyczaj w metalicznych kolorach, co sprawia, że doskonale komponują się z budynkami zaprojektowanymi w stylu nowoczesnym. Ostatni rodzaj drzwi wejściowych ze względu na budujący je materiał to drzwi PVC. Występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. Charakteryzują się również lekkością oraz świetnie izolują także ciepło. Chociaż wykorzystuje się je także w domkach jednorodzinnych, są jednak najczęściej wykorzystywane w budynkach użytku publicznego.

Forma i właściwości 

Oprócz wyboru materiału budującego drzwi wejściowe istotne jest także podjęcie decyzji co do ich kształtu. Mogą występować one w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej, przy czym drzwi dwuskrzydłowe są najczęściej polecane do większych elewacji. W przypadku niestandardowych projektów istnieje czasem także możliwość stworzenia na zamówienie nietypowego kształtu drzwi np.: uwieńczonych łukiem.

W kwestii wyboru tego kluczowego elementu elewacji domu warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje drzwi wejściowych są dla kupującego najistotniejsze.  Dla niektórych najistotniejsze okaże się to, że wybrany model posiada funkcje antywłamaniowe. Dla innych idealnymi drzwiami wejściowymi okażą się te, które będą miały dobre właściwości akustyczne lub ochronę przeciwpożarową.

POSTED BY Karolina Jarosz | sie, 12, 2021 |